Prawdziwa rewolucja w Urzędach! Załatwianie spraw urzędowych z każdego miejsca na świecie przez 24h Czy to jest możliwe?

Mieszkancy gmin: Dobrcz, Osielsko, Koronowo, Biale Błota, Nowa Wieś Wielka, Sicienko i Kijewo Królewskie, mogą załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Wystarczy dostęp do internetu oraz posiadanie bezpiecznych certyfikatów, którym potwierdzimy naszą tożsamość w kontaktach z Urzędem przez internet. Takie certyfikaty to podpis elektroniczny lub profil zaufany.

 

Podpis elektroniczny jest stosunkowo drogi, ponieważ najpierw należy kupić zestaw z odpowiednim urządzeniem, którego koszt wynosi około 300 zł, a w kolejnych latach trzeba odnawiać abonament za około 120 zł. rocznie. Można go kupić  obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Natomiast profil zaufany jest całkowicie bezpłatny, zakładamy go przez internet i potwierdzamy tylko raz w dowolnym urzędzie bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania. Profil zaufany jest ważny przez 3 lata, jednak jego przedłużenie nie wymaga dodatkowej wizyty w urzędzie, ponieważ sami przedłużamy ważność swojego profilu przez Internet.

 

Na tą chwilę w urzędach możemy załatwić około 280 e-usług przez internet na specjalnej pltformie internetowej ePUAP (www.ePUAP.gov.pl). Jednocześnie za pomocą profilu zaufanego i podpisu elektronicznego możemy załatwić inne sprawy administracyjne, np. zweryfikować autentyczność danych pojazdu lub kierowcy w dowodzie rejestracyjnym lub prawie jazdy z danymi w rejestrze CEPiK: www.cepik.gov.pl,założyć bądź zawiesić działalność gospodarczą: www.ceidg.gov.pl, sprawdzić wysokość odprowadzanych składek przez pracodawcę w ZUS: www.pue.zus.pl czy wystąpić o zaświadczenie do Krajowego Rejestru Karnego: www.ekrk.ms.gov.pl.

 

Korzyści z posiadania profilu zaufanego to przede wszytskim: oszczędność czasu, ponieważ nie musimy osobiście fatygować się do urzędu oraz ułatwienia w wypełnianiu druków, ponieważ logując się na paltformę ePUAP – system raz zapamietuje nasze dane i są one automatycznie przenoszone do formularzy urzędowych. Taki kontakt z Urzędem jest też bezpieczny, ponieważ nie używamy jakichkolwiek kart, ani nie istalujemy oprogramowania, bo autoryzacja danych osobowych następuje poprzez kod otrzymany smsem lub e-mailem.

 

Aby uzyskać profil zaufany wystarczy: na stronie ePUAP (www.ePUAP.gov.pl). założyć konto użytkownika i wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego. Następnie w ciągu 14 dni przyjść z dowodem osobistym lub paszportem do Urzędu pełniącego rolę Punktu Potwierdzającego Profil Zaufany, funkcjonujących m.in. w Urzędzie Gminy w Dobrczu, Urzędzie
Gminy w Osielku, Urzędzie Miasta i Gminy w Koronowie, Urzędzie Gminy w Białych Błotach, Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Wielkiej, Urzędzie Gminy w Sicienku i Urzędzie Gminy w Kijewie Królewskim.

 

Powstanie Punktów Potwierdzających Profil Zaufany oraz uruchomienie e-usług zostało sfinansowane w ramach projektu „E-administracja to łatwe – kompelsowe wsparcie elektronicznych usług publicznych”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.